2020 Christopher Ward C65 Trident Diver Blue Dial S65-41H3H1-S0BB0 41mm
/
Shipping calculated at checkout.
2020 Christopher Ward C65 Trident Diver Blue Dial S65-41H3H1-S0BB0 41mm Hand Wind
Full Kit Box and Papers bamboo box, owner’s book, warranty card and unused polishing cloth.
Watch in Very Good shape. canvas strap shows sign of wear or patina
Still under Factory warranty till July 2025
Very Smooth rotating bezel, Non-Screw down crown
I can’t see any marks or defects at all on the head
being a used watch, you may find odd tiny blemishes under magnified inspection.
Manual winding Sellita SW210-1 keeping time on spec
Glass Box Sapphire Crystal
Power Reserve 42H
Diameter 41mm
Lugs 22mm
Lug to Lug 47.1mm
Thickness 11.55mm